top of page

Uređenje dečijih soba

Updated: Oct 16, 2024

Dečije sobe su više od mesta za spavanje. Dečije sobe su više od mesta za igru. To su oni bazični i sigurni prostori u svakom domu gde dete raste, razvija se i formira svoju ličnost – magični prostori za maštu, odmor, igru i učenje. 


Uređenje i dizajniranje dečijih soba je proces koji omogućava svakom detetu da ima svoj mikro svet, svet po njegovim željama i potrebama, svet u kojem se oseća sigurno i slobodno. 



U najvećem broju slučajeva dečije sobe uređujemo u dva ključna perioda:

  1. Po samom rođenju deteta. 

Ovo su sobe koje se uređuju i dizajniraju za bebe ili za vrlo malu decu, uvek sa potencijalom da brzo prerastu u prave dečije ambijente za istraživanje i igru. 

  1. Kada dete dostigne predškolski i školski uzrast. 

Ovo je period u kom svaka soba dobija jednu novu funkciju - rad/učenje, te najčešće zahteva manju ili veću reorganizaciju postojećeg prostora.




Bez obzira na momenat u kome pristupate uređenju sobe vaših mališana i bez obzira na dizajn kome težite, prvi korak u tom procesu je uvek isti:


  1. Organizacija i funkcionalnost prostora.


Organizacija dečije sobe je ključna za stvaranje funkcionalnog, urednog i stimulativnog okruženja u kom dete može da uči, igra se i opušta. Svaka dečija soba je multifunkcionalni prostor koji treba da zadovolji nekoliko različitih, ali podjednako bitnih funkcija. Stoga efikasna organizacija podrazumeva, prvo i pre svega, dobro zoniranje prostora - kreirajte jasnih zone u sobi za različite aktivnosti, što pomaže detetu da lakše održava red i fokusira se na određene zadatke. Zone koje razlikujemo u svakoj dečijoj sobi su:


Zona za spavanje

Odmor je osnova za razvoj i rast. Ovo je deo sobe koji se smatra “mirnijim” kutkom, udaljen od glavnih izvora buke i svetla. To je zona koja treba da bude udobna i lako pristupačna.


Zona za igru

Igra je inicijalna dečija potreba. U okviru sobe dete treba da ima dovoljno slobodnog prostora za igru, kretanje i kreativnost. Ovo je naročito bitno pri dizajnu sobica za rani uzrast. U kasnijem periodu ove zone se najčešće transformišu u zone za detetova specifična zanimanja (muzika, knjige, sport itd).


Zona za učenje

Radni prostor (ili u preškolskom periodu "kreativni kutak") treba uvek da je smešten u svetlom delu sobe, što bliže prozoru, kako bi dete imalo prirodno osvetljenje tokom dana.


Zona za skladištenje

Dobro organizovana i dizajnirana zona za skladištenje garderobe, igračaka i školskog materijala omogućava da soba uvek bude uredna, a svaka stvar da ima svoje mesto.


Kada je soba dobro organizovana i zonirana, možemo se fokusirati i na ostale, ne manje bitne aspekte:


  1. Sigurnost i udobnost


Sigurnost u uređenju dečijih soba je na samom vrhu lestvice prioriteta. Osigurati udobnost i  obezbediti prostor tako da ga deca samostalno koriste, a da su pri tome svi materijali, komadi nameštaja i dekoracije bezbedni za njih. Izbor prirodnih materijala u dečijim prostorima ima veliki prioritet.


  1. Osvetljenost


Dečije sobe moraju biti dobro prirodno osvetljene, kako bi bile zdrave. Dobar izvor prirodne svetlosti je ključan, pa pokušajte da maksimalno iskoristite prozore.

Osvetljenje je važno i za stvaranje pravog raspoloženja u prostoriji. U svakoj dečijoj sobi neophodna su tri tipa veštačkog osvetljenja: funkcionalno osvetljenje (luster ili plafonska svetiljka); stona lampa za učenje i čitanje; noćna svetiljka kraj uzglavlja kreveta.


  1. Fleksibilnost


Deca brzo rastu, brzo menjaju interesovanja. Dobra opcija za svaku sobu je nameštaj koji se može lako prilagođavati kako bi se prostor lako transformisao prema rastućim potrebama deteta.

 

  1. Inspirativnost i kreativnost


Dečije sobe treba da podstiču kreativnost. Stvaranje mesta za maštu bitan je zadatak u uređenju svake sobe. Nekoliko elemenata po njihovoj meri, mogu učiniti čuda: šatori ili baldahini, stolovi za Puzzle i LEGO, tabla za crtanje ili zid sa bojom za kredu, police za knjige (sa knjigama dostupnim na dohvat ruke), male jastučiće za udoban prostor i sl. 


  1. Boje i teksture


Unesimo boje i teksture u dečiji svet. Deca vole boje. Koristite svetle i vesele boje koje podstiču kreativnost, ali i nežne tonove za smirenje. Biranje jedne ili dve glavne boje u kombinaciji sa neutralnim tonovima, najčešća je želja naših klijenata. Za one slobodnije, tu su palete kompatibilnih jarkih boja, za autentične i istaknute enterijere. Jarke boje mogu se dodati i kroz detalje kao što su posteljina, zavese ili njihove umetničke radove. Boje kroz teksture poput tepiha, mekanih jastuka i zanimljivih zavesa unose osećaj topline i udobnosti. 


  1. Personalizacija


Uključite dete u proces dizajniranja sobe i pronađite motive koje dete voli. Odaberite temu koja se detetu sviđa, poput omiljenih likova iz crtanih filmova, sporta, prirode ili svemira. To može biti osnova za boje i dekor. Dečiji crteži i umetnički radovi, kao i njihove uramljene fotografije - odlična su dekoracija za sobu. Oni će prostor učiniti ličnijim i posebnim mestom samo za njih.



Uređenje dečije sobe je prilika da stvorite mesto koje će dete voleti. Uključite ga u proces kako biste zajedno došli do najboljih rešenja!



 
 

STUDIO ARHIMETRIK

Bulevar patrijarha Pavla 1a, Novi Sad, Srbija

studioarhimetrik@gmail.com

+381 63 123 1576

  • Instagram

© 2024 by STUDIO ARHIMETRIK

bottom of page